We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products RFR-2428GE rack cabinet 24U Freestanding rack Ebony
SKU
RFR-2428GE
The RFR Reference Series combines our most elegant design and highest reliability. Engineered for professional integration, its wide body design and robust construction including bolt-through casters and internal steel bracing will stand up to years of use. Optimized for passive cooling, the RFR Series also accepts an energy-saving thermostatic cooling blower kit. Ships fully assembled.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 19" |
| Frame type | Closed |
| Rack capacity | 24U |
| Castor wheels | Yes |
| Cable management | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 350.1 lbs (158.8 kg) |
| Material | Steel, Wood |
| Product colour | Ebony |
| Rack rails | Yes |
| Preassembled | Yes |
| Front door style | Glass door |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 170 lbs (77.1 kg) |
| Inner width | 23.4" (59.4 cm) |
| Inner depth | 23.3" (59.2 cm) |
| Inner height | 42" (106.7 cm) |
| Width | 27.3" (693 mm) |
| Depth | 28.3" (718 mm) |
| Height | 48.9" (1243 mm) |
| Size (imperial) | 19" |
| Maximum weight capacity | 350.1 lbs (158.8 kg) |
| Packaging data | |
| Package weight | 170 lbs (77.1 kg) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 19" |
| Rack capacity | 24U |
| Colour | |
| Product colour | Ebony |
| Material | |
| Material | Steel, Wood |