We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkSmart Core Gen 2 for Zoom video conferencing system Ethernet LAN
SKU
12WG0003US
Login for pricing
In stock
Intel Core Ultra 7 165H, 16C (6P + 8E + 2LPE)/22T, Max Turbo up to 5.0GHz, 24MB Intel Smart Cache, 2x 16GB SODIMM DDR5-5600, 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, Intel Arc Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, Windows 11 IoT Enterprise GAC 64
UNSPSC:
ThinkSmart Core Gen 2+IPCTRL Zoom, Intel Core Ultra 7 165H vPro (E-cores up to 3.80GHz, 24MB), W11 IoT ETP GAC 64 ENG, 32.0GB, 1x256GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC Opal, Intel Arc Graphics, BT 5.1 or above, Intel AX211vPro, 45W, 3YR Premier NBD
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Memory | |
| Internal memory | 32768 MB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Storage media type | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Memory card slot(s) | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI output ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Display | |
| Display diagonal | 10.1" |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 16:10 |
| Display brightness | 340 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Microphone | |
|---|---|
| Number of microphones | 8 |
| Features | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Computer system | |
| Computer system type | Mini PC |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise GAC |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Processor model | 165H |
| Computer case | |
| Computer system type | Mini PC |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise GAC |
| Power | |
| Power consumption (max) | 170 W |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.28" (185 mm) |
| Depth | 8.66" (220 mm) |
| Height | 1.5" (38 mm) |
| Weight | 2.23 lbs (1.01 kg) |
| Packaging content | |
| Packaging content | External Adapter Cage + Removable Cable Management Box + USB-C to USB-C 3M Active Optical Cable + VESA Mount Bracket |