We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv PowerIT VP7UA0A0 power distribution unit (PDU) 36 AC outlet(s) 0U Black
SKU
VP7UA0A0
Login for pricing
In stock
rack power distribution unit, 57.6kW, hardwired input plug, TAA Compliance, RoHS, China RoHS, UL-listed, CE-marked 3-year warranty extending to 5-year warranty if registered within 120 days of purchase
UNSPSC:
| SKU | VP7UA0A0 |
|---|---|
| EAN | 0767041047103 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Vertiv PowerIT Switched Outlet Level Monitored High Density Rack Power Distribution Unit (rPDU) VP7UA0A0 is an upgradeable, 80A, 240/415V WYE, 0U, vertical rPDU with input monitoring and outlet level monitoring and switching. It has 36 Combination C13/C19 outlets that provide the flexibility to connect C14 and C20 plugs in the same outlet interchangeably. This unit also has a hardwired input plug providing 57.6kW of power capacity. This model allows you to turn off outlets to avoid accidental overloads and remotely power cycle equipment to reboot unresponsive critical IT equipment. The hot-swappable Interchangeable Monitoring Device (IMD-5M) has ports for serial communication and environmental monitoring, while the dual gigabit ethernet ports simplify the management of multiple PDUs with fault-tolerant daisy chaining or IP aggregation capabilities. Plus, it includes a three-year warranty that is extendable to five years if registered within 120 days of purchase.
| Design | |
|---|---|
| Type | Three-phase |
| PDU types | Monitored, Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| AC outlets quantity | 36 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Features | |
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Management features | |
| Management platform | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+ |
| Power | |
| Maximum power | 57600 W |
| Nominal input voltage | 240 - 415 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 80 A |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Compliance certificates | China RoHS, Trade Agreements Act (TAA), RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 22 lbs (9.98 kg) |
| Width | 3.8" (96.5 mm) |
| Depth | 3" (76.2 mm) |
| Height | 66.3" (1682.8 mm) |
| Package width | 11" (279.4 mm) |
| Package depth | 87" (2209.8 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 22 lbs (9.98 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 11" (279.4 mm) |
| Package depth | 87" (2209.8 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 22 lbs (9.98 kg) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | China RoHS, Trade Agreements Act (TAA), RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |