We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton 9PXPPDM1G2 power distribution unit (PDU) 3U Black, Gray
SKU
9PXPPDM1G2
Login for pricing
In stock
9PX Gen 2 PowerPass distribution module, Input: L6-30P, Output: (1) L6-30R, (1) L14-30R, (6) 5-20R, 3U Rack/tower, maintenance bypass function
UNSPSC:
| SKU | 9PXPPDM1G2 |
|---|---|
| EAN | 0786689876036 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
Eaton 9PX G2 PowerPass Distribution Module for 3kVA to 6kVA 9PX G2 UPS Systems, L6-30P Input, 1x L6-30R, 1x L14-30R and 6x 5-20R Outlets, 3U Rack/Tower
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Modular |
| Product colour | Black, Gray |
| Certification | CE, cULus, NOM |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 3U |
| Features | |
| Certification | CE, cULus, NOM |
| Certificates | |
| Certification | CE, cULus, NOM |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 102.7 lbs (46.6 kg) |
| Width | 17.3" (439.9 mm) |
| Depth | 25" (636 mm) |
| Height | 5.12" (130 mm) |
| Packaging content | |
| Packaging content | 9PXPPDM1G2 PowerPass Distribution Module Joining bracket and hardware for tower configuration Rack-mounting hardware Owner’s manuals |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |