We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton 9PXTFMR5G2 power distribution unit (PDU) 3U Black, Gray
SKU
9PXTFMR5G2
Login for pricing
In stock
9PX Gen 2 120V Stepdown Transformer, Input: L6-30P, Outputs: (18) 5-20R, 3U Rack/tower, 3ft. cord
UNSPSC:
| SKU | 9PXTFMR5G2 |
|---|---|
| EAN | 0786689876012 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
Eaton 9PX G2 5kVA 120V Step-Down Transformer - 18 NEMA 5-20R Outlets, 60 Hz, L6-30P Input, 3 ft. Cord, 3U Rack/Tower
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Modular |
| Product colour | Black, Gray |
| Certification | CE, cULus, NOM |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 3U |
| Features | |
| Certification | CE, cULus, NOM |
| Certificates | |
| Certification | CE, cULus, NOM |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 102.7 lbs (46.6 kg) |
| Width | 17.3" (439.9 mm) |
| Depth | 25" (636 mm) |
| Height | 5.12" (130 mm) |
| Packaging content | |
| Packaging content | 9PXTFMR5G2 5kVA 120V Step-Down Transformer Joining bracket and hardware for tower configuration Rack-mounting hardware Owner’s manuals |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |