We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Chromebook C733T-C962 Intel® Celeron® N N4020 11.6" Touchscreen HD 4 GB LPDDR4-SDRAM 32 GB Flash Wi-Fi 5 (802.11ac) ChromeOS Black
SKU
NX.H8WAA.003
Login for pricing
In stock
Intel Celeron N4020 (4MB Cache, 1.1GHz), 4GB LPDDR4-SDRAM, 32GB Flash, 29.5 cm (11.6") HD 1366 x 768 Touch, Intel UHD Graphics 600, WLAN, Webcam, ChromeOS
UNSPSC:
| SKU | NX.H8WAA.003 |
|---|---|
| EAN | 0193199706362 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Out of Stock |
Designed for an online, on-the-go life, the Acer Chromebook 311 packs a lot of features into small a lightweight chassis. With a 10-hour battery life, a fast Intel® CPU and fast Wi-Fi 5 (802.11ac) connection it gets users online in an instant.
Futureproof Processing
Low power usage and responsive software are provided by the latest Intel® processor. The extra performance makes highly graphical classroom projects run smoother so tasks are performed quicker.
Effortless Mobility
Designed for portable convenience, this Chromebook™ is smaller than a sheet of A4 paper and weighs just around 1 kg. Slide it in to small bags and take it out when you need it.
All-day Battery Life
10 hours1 of battery life goes a long way. With just a single charge, get in a full day’s work with time to spare. The powerful long lasting battery means you don’t have to take the power adapter with you.
The Power of Wireless
A strong, consistent wireless signal is provided by Intel® Gigabit Wi-Fi and the strategically placed Wi-Fi 5 (802.11ac) wireless antenna with 2x2 MU-MIMO. MU-MIMO (Multi-User Multiple-Input and Multiple-Output) is a standard that offers faster wireless speeds and can handle more wireless devices at once.
Flexible Connectivity
Two USB Type-C ports for ultra-quick data transfer, video streaming, and battery charging. The reversible USB 3.1 Type-C™ connector is the same at both ends and on both sides, so it’s easy to attach. USB 3.1 is 10 times faster than USB 2.0. In addition to the two USB 3.1 Type-C ports, there are also two USB 3.0 Type A ports, and a microSD slot for extra
Stay Productive
Fast boot times, ease of use, tough security and a long battery life are some of the advantages of ChromeOS. With a boot time of about 8 seconds you’ll start working quicker; the simplified interface makes it easy to learn; integrated malware protection stops viruses in their tracks; and finally an efficient use of power means you can work all day without your power adapter.
Futureproof Processing
Low power usage and responsive software are provided by the latest Intel® processor. The extra performance makes highly graphical classroom projects run smoother so tasks are performed quicker.
Effortless Mobility
Designed for portable convenience, this Chromebook™ is smaller than a sheet of A4 paper and weighs just around 1 kg. Slide it in to small bags and take it out when you need it.
All-day Battery Life
10 hours1 of battery life goes a long way. With just a single charge, get in a full day’s work with time to spare. The powerful long lasting battery means you don’t have to take the power adapter with you.
The Power of Wireless
A strong, consistent wireless signal is provided by Intel® Gigabit Wi-Fi and the strategically placed Wi-Fi 5 (802.11ac) wireless antenna with 2x2 MU-MIMO. MU-MIMO (Multi-User Multiple-Input and Multiple-Output) is a standard that offers faster wireless speeds and can handle more wireless devices at once.
Flexible Connectivity
Two USB Type-C ports for ultra-quick data transfer, video streaming, and battery charging. The reversible USB 3.1 Type-C™ connector is the same at both ends and on both sides, so it’s easy to attach. USB 3.1 is 10 times faster than USB 2.0. In addition to the two USB 3.1 Type-C ports, there are also two USB 3.0 Type A ports, and a microSD slot for extra
Stay Productive
Fast boot times, ease of use, tough security and a long battery life are some of the advantages of ChromeOS. With a boot time of about 8 seconds you’ll start working quicker; the simplified interface makes it easy to learn; integrated malware protection stops viruses in their tracks; and finally an efficient use of power means you can work all day without your power adapter.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 11.6" |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor codename | Gemini Lake Refresh |
| Tjunction | 105 °C |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| PCI Express configurations | 1x4+1x2, 2x1+1x2+1x2, 4x1 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 6 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4020 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor socket | BGA 1090 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | Flash |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Flash memory | 32 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card burst frequency | 650 MHz |
| On-board graphics card base frequency | 200 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| Number of execution units | 12 |
| On-board graphics card ID | 0x3185 |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 600 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | No |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| UART | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.2 |
| Processor package size | 25 x 24 mm |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor ARK ID | 197310 |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | No |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 12 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.9" (302 mm) |
| Depth | 8.23" (209 mm) |
| Height | 0.839" (21.3 mm) |
| Weight | 2.76 lbs (1.25 kg) |
| Other features | |
| Maximum on-board graphics card memory | 8 GB |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| On-board graphics card | Yes |