We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 2070 32Gb Fibre Channel SFF 23TB Flash Bundle
SKU
S3T83A
Login for pricing
In stock
HPE MSA 2070 32Gb Fibre Channel SFF 23TB Flash Bundle, 23 TB, SSD, 2.5", Rack (2U)
UNSPSC:
| SKU | S3T83A |
|---|---|
| EAN | 4549821619962 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE MSA 2070 32Gb Fibre Channel SFF 23TB Flash Bundle. Total installed storage capacity: 23 TB, Installed storage drive type: SSD, Storage drive size: 2.5". Chassis type: Rack (2U), Device class: Large Enterprise Business. Number of storage drives supported: 24, Supported storage drive types: HDD & SSD, Supported storage drive interfaces: SAS. Width: 17.5" (445 mm), Depth: 20" (508 mm), Height: 3.5" (89 mm)
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 23 TB |
| Installed storage drive type | SSD |
| Number of storage drives installed | 12 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 24 |
| Storage drive capacity | 1.92 TB |
| Storage drive size | 2.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Maximum supported storage capacity | 2710 TB |
| RAID levels | 0, 6, 1, 5, 10 |
| Storage drive type | Twelve 1.92 TB Read Intensive SSDs included; Add up to twelve additional SFF HDD and/or SSD per base array |
| Supported storage drive interfaces | SAS |
| Self-Encrypting Drive (SED) | No |
| Ports & interfaces | |
| Fibre Channel | Yes |
| Technical details | |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Storage drive controller | 2x 32 Gb Fibre Channel 4-port Controller |
| Expansion description | 2U 24-drive SFF drive enclosure and/or 2U 12-drive LFF drive enclosure (add up to 9 in any combination) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Design | |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Performance | |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Hard drive | |
|---|---|
| RAID levels | 0, 6, 1, 5, 10 |
| Storage drive type | Twelve 1.92 TB Read Intensive SSDs included; Add up to twelve additional SFF HDD and/or SSD per base array |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.5" (445 mm) |
| Depth | 20" (508 mm) |
| Height | 3.5" (89 mm) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
| Form factor | SFF |
| Compatible operating systems | Windows Server; VMware vSphere™; Red Hat Linux; SUSE™ SLES; See HPE SPOCK for more details. |
| Storage drive controller | 2x 32 Gb Fibre Channel 4-port Controller |
| Expansion description | 2U 24-drive SFF drive enclosure and/or 2U 12-drive LFF drive enclosure (add up to 9 in any combination) |