We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech M325s
SKU
910-007522
Login for pricing
In stock
Logitech M325s, Ambidextrous, Optical, RF Wireless, 1000 DPI, Black, Silver
UNSPSC:
| SKU | 910-007522 |
|---|---|
| EAN | 0097855202840 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | In Stock |
Logitech M325s. Form factor: Ambidextrous. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless, Movement resolution: 1000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 5, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product color: Black, Silver
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Purpose | Travel |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Purpose | Travel |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Service life of battery | 18 month(s) |
| Weight | 3.28 oz (93 g) |
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Rubber grips | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Service life of battery | 18 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.28 oz (93 g) |
| Width | 2.24" (57 mm) |
| Depth | 3.73" (94.7 mm) |
| Height | 1.54" (39.1 mm) |
| Receiver width | 0.736" (1.87 cm) |
| Receiver depth | 0.24" (6.1 mm) |
| Receiver height | 0.909" (2.31 cm) |
| Receiver weight | 0.0635 oz (1.8 g) |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| AC adapter included | No |
| Package width | 4.76" (121 mm) |
| Package depth | 3.19" (81 mm) |
| Package height | 7.24" (184 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Receiver type | Nano receiver |
| Battery | |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 3.28 oz (93 g) |
| Minimum system requirements | USB receiver Required: available USB port Windows 7, 10, 11 or later macOS 10.5 or later Chrome OS, Certified Works With Chromebook (4) Linux Kernel 2.6+ |
| Connectivity technology | Wireless |