We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ZBook Ultra G1a Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen AI Max PRO 390 14" WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
SKU
BF6T8UT#ABA
Login for pricing
In stock
HP ZBook Ultra G1a Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition, AMD Ryzen AI Max PRO, 3.2 GHz, 14", 1920 x 1200 pixels, 32 GB, 1 TB
UNSPSC:
| SKU | BF6T8UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251039058 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP ZBook Ultra G1a Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition. Product type: Mobile workstation, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen AI Max PRO, Processor model: 390, Processor frequency: 3.2 GHz. Display diagonal: 14", HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 8050S. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product color: Silver
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Meteor silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 390 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 24 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI Max PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 110 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 8050S |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; 60% post-consumer recycled plastic; Low Halogen17; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251039058 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251039058 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 74.5 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 140 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; 60% post-consumer recycled plastic; Low Halogen17; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 210 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.3" (312.2 mm) |
| Depth | 8.45" (214.6 mm) |
| Height | 0.713" (18.1 mm) |
| Weight | 3.46 lbs (1.57 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 210 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 18 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 171 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 16 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.8 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |