We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergotron 98-730-292 monitor mount accessory
SKU
98-730-292
Login for pricing
In stock
LX Pro Wall Mount Base (black), 55 x 30 x 20.5 cm, 0.6 kg, 0.9 kg
UNSPSC:
| SKU | 98-730-292 |
|---|---|
| EAN | 0698833092691 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | In Stock |
Easily convert LX Pro arms to install on walls, posts or other vertical surfaces. Mounts directly to wood studs or solid concrete, or can be integrated with Ergotron mounting systems like Wall Track.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product type | Base |
| Maximum weight capacity | 22 lbs (10 kg) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Wall |
| Product type | Base |
| Maximum weight capacity | 22 lbs (10 kg) |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminum, Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Package weight | 31.7 oz (900 g) |
| Package depth | 8.07" (205 mm) |
| Package width | 11.8" (300 mm) |
| Package height | 21.7" (550 mm) |
| Maximum weight capacity | 22 lbs (10 kg) |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 21.2 oz (600 g) |
| Package weight | 31.7 oz (900 g) |
| Package depth | 8.07" (205 mm) |
| Package width | 11.8" (300 mm) |
| Package height | 21.7" (550 mm) |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 31.7 oz (900 g) |
| Package depth | 8.07" (205 mm) |
| Package width | 11.8" (300 mm) |
| Package height | 21.7" (550 mm) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 10 year(s) |