We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Visioneer XEROX D35 SCANNER, UNIVERSAL ADF scanner 600 x 600 DPI A4
SKU
XD35-U
| SKU | XD35-U |
|---|---|
| EAN | 0785414121762 |
| Manufacturer | Visioneer |
| Availability | In Stock |
Personal Scanner Dilemma
Customers looking for personal scanners face serious price-performance tradeoffs. Lowest-price scanners are slow, often unreliable with large jobs and can deliver disappointing scan quality. “Easy” software limits flexibility, scan precise settings and may cause you to need additional software. Higher speed scanners often cost as much as a personal all-in-one printer, take more precious desk space, and carry higher cost of ownership. And they can’t be shared with others on a network. Given today’s “work from anywhere” environment, with home and virtual workers, blended offices and a cloud/mobile infrastructure, we think these tradeoffs need a new solution.
Price and Performance
The new Xerox® D35 Scanner brings together the highest scan speeds in its category, reliable paper handling, and several software applications to choose so you can choose the right tool for the job. Featuring scan speeds up to 45 pages per minute (90 images per minute in duplex mode), long jobs are handled quickly, saving time – especially important when customers or colleagues are waiting for the scan. With a proven hardware design platform, it supports a beyond-personal daily duty cycle. Yet its price is at the very low end of the competition. It’s the fastest personal scanner in its category and carries a small footprint. And though it’s a USB-to-PC scanner, it can be shared with users across local and cloud networks. No more tradeoffs.
Customers looking for personal scanners face serious price-performance tradeoffs. Lowest-price scanners are slow, often unreliable with large jobs and can deliver disappointing scan quality. “Easy” software limits flexibility, scan precise settings and may cause you to need additional software. Higher speed scanners often cost as much as a personal all-in-one printer, take more precious desk space, and carry higher cost of ownership. And they can’t be shared with others on a network. Given today’s “work from anywhere” environment, with home and virtual workers, blended offices and a cloud/mobile infrastructure, we think these tradeoffs need a new solution.
Price and Performance
The new Xerox® D35 Scanner brings together the highest scan speeds in its category, reliable paper handling, and several software applications to choose so you can choose the right tool for the job. Featuring scan speeds up to 45 pages per minute (90 images per minute in duplex mode), long jobs are handled quickly, saving time – especially important when customers or colleagues are waiting for the scan. With a proven hardware design platform, it supports a beyond-personal daily duty cycle. Yet its price is at the very low end of the competition. It’s the fastest personal scanner in its category and carries a small footprint. And though it’s a USB-to-PC scanner, it can be shared with users across local and cloud networks. No more tradeoffs.
| Scanning | |
|---|---|
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 45 ppm |
| Scan to | PC, File, OCR, Image, Software |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Scanner type | ADF scanner |
| Performance | |
| Scan to | PC, File, OCR, Image, Software |
| Built-in OCR | No |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.2" (285 mm) |
| Depth | 18.5" (470 mm) |
| Height | 12.8" (325 mm) |
| Weight | 5.09 lbs (2.31 kg) |
| Package depth | 9.8" (249 mm) |
| Package weight | 7.41 lbs (3.36 kg) |
| Package width | 15.9" (404 mm) |
| Package height | 9.8" (249 mm) |
| Packaging data | |
| Package depth | 9.8" (249 mm) |
| Package weight | 7.41 lbs (3.36 kg) |
| Package width | 15.9" (404 mm) |
| Package height | 9.8" (249 mm) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Scanner type | ADF scanner |
| Country of origin | China |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Scanner type | ADF scanner |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |