We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Visioneer DUPLX COMBO SCANNER-G 25PPM GSA TRADE CM ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4
SKU
XD-COMBO-G/A
| SKU | XD-COMBO-G/A |
|---|---|
| EAN | 0785414120727 |
| Manufacturer | Visioneer |
| Availability | In Stock |
Convenience Scanning Issue
Many small offices need occasional desktop scanning, but when the need arises, it’s an inconvenient interruption. Productivity drops as staff is faced with multiple steps, confusing settings, and unfamiliar software applications. Your office may be equipped with print-only technology, and simply needs to scan or copy a few documents, ID cards, photos, or pages from publications. Desk space is at a premium. Your alternatives are either a desktop MFP or a workgroup scanner, and both are beyond the budget a lighter workload justifies. An affordable, time-saving, flexible and simple-to-use solution for those scanning interruptions isn’t easy to come by.
Many small offices need occasional desktop scanning, but when the need arises, it’s an inconvenient interruption. Productivity drops as staff is faced with multiple steps, confusing settings, and unfamiliar software applications. Your office may be equipped with print-only technology, and simply needs to scan or copy a few documents, ID cards, photos, or pages from publications. Desk space is at a premium. Your alternatives are either a desktop MFP or a workgroup scanner, and both are beyond the budget a lighter workload justifies. An affordable, time-saving, flexible and simple-to-use solution for those scanning interruptions isn’t easy to come by.
| Scanning | |
|---|---|
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 30 ppm |
| Scan to | PC, File, Image, E-mail, OCR, Cloud, Dropbox, OneDrive |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Performance | |
| Scan to | PC, File, Image, E-mail, OCR, Cloud, Dropbox, OneDrive |
| Built-in OCR | No |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Pro, Windows 7 Professional, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | No |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.8" (402 mm) |
| Depth | 13" (330 mm) |
| Height | 5.47" (139 mm) |
| Weight | 5.95 lbs (2.7 kg) |
| Package depth | 15.7" (400 mm) |
| Package weight | 6.17 lbs (2.8 kg) |
| Package width | 20.1" (510 mm) |
| Package height | 8.98" (228 mm) |
| Packaging data | |
| Package depth | 15.7" (400 mm) |
| Package weight | 6.17 lbs (2.8 kg) |
| Package width | 20.1" (510 mm) |
| Package height | 8.98" (228 mm) |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Country of origin | Taiwan |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Pro, Windows 7 Professional, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | No |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |