We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Visioneer PRTBL DUPLXSCAN ADF scanner 600 x 600 DPI A4
SKU
XDS-P
| SKU | XDS-P |
|---|---|
| EAN | 0785414119134 |
| Manufacturer | Visioneer |
| Availability | In Stock |
Digitize Your Workflow
Our fast-moving, business oriented digital world still produces paper trails, and business professionals need a digital scanner that will keep up with that constant influx of paper documents, both at the office and in the field. Accuracy is vital for anything you scan, from receipts to financial statements to business cards. Xerox® Duplex Portable Scanner is the perfect tool for freeing the information trapped in paper. This versatile scanner can scan papers as small as a business card, or documents up to 8.5″ (216 mm) wide and 118″ (2997 mm) long, and save them as a PDF, JPG or other popular file formats.
The scanner is enabled by TWAIN™ or ISIS® drivers, and includes an all-around powerful software suite designed to organize your business-critical information and convert it to searchable and editable data.
The Visioneer OneTouch interface is integrated with the front high-resolution LCD display, showing the preset details about the 8 different scanner configurations and streamlining workflows with preassigned destinations at a touch of a button.
Our fast-moving, business oriented digital world still produces paper trails, and business professionals need a digital scanner that will keep up with that constant influx of paper documents, both at the office and in the field. Accuracy is vital for anything you scan, from receipts to financial statements to business cards. Xerox® Duplex Portable Scanner is the perfect tool for freeing the information trapped in paper. This versatile scanner can scan papers as small as a business card, or documents up to 8.5″ (216 mm) wide and 118″ (2997 mm) long, and save them as a PDF, JPG or other popular file formats.
The scanner is enabled by TWAIN™ or ISIS® drivers, and includes an all-around powerful software suite designed to organize your business-critical information and convert it to searchable and editable data.
The Visioneer OneTouch interface is integrated with the front high-resolution LCD display, showing the preset details about the 8 different scanner configurations and streamlining workflows with preassigned destinations at a touch of a button.
| Scanning | |
|---|---|
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 15 ppm |
| Scan to | E-mail, File, Image, OneDrive, Dropbox, Cloud, TWAIN, WIA |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Scanner type | ADF scanner |
| Performance | |
| Scan to | E-mail, File, Image, OneDrive, Dropbox, Cloud, TWAIN, WIA |
| Built-in OCR | Yes |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10, Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | No |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.8" (299 mm) |
| Depth | 10" (254 mm) |
| Height | 10" (255 mm) |
| Weight | 3.31 lbs (1.5 kg) |
| Package depth | 7.01" (178 mm) |
| Package weight | 5 lbs (2.27 kg) |
| Package width | 15" (381 mm) |
| Package height | 7.01" (178 mm) |
| Packaging data | |
| Package depth | 7.01" (178 mm) |
| Package weight | 5 lbs (2.27 kg) |
| Package width | 15" (381 mm) |
| Package height | 7.01" (178 mm) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Scanner type | ADF scanner |
| Country of origin | China |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | No |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10, Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | No |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Scanner type | ADF scanner |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |