We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
NETGEAR Nighthawk RS100 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
SKU
RS100-100NAS
| SKU | RS100-100NAS |
|---|---|
| EAN | 0606449172386 |
| Manufacturer | Netgear |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
WiFi 7 from the Leader in WiFi Innovation
Leverage the power of WiFi 7 for speeds up to 3.6 Gbps at 1.2X faster than WiFi 6. The Nighthawk® RS100 WiFi 7 Dual-band Router provides up to 2,000 sq. ft. WiFi coverage and capacity for up to 50 devices. Experience stunning streaming, video conferencing and reliably connect smart home devices.
NETGEAR Armor protects your family’s WiFi by creating an automatic shield for all connected devices.
Leverage the power of WiFi 7 for speeds up to 3.6 Gbps at 1.2X faster than WiFi 6. The Nighthawk® RS100 WiFi 7 Dual-band Router provides up to 2,000 sq. ft. WiFi coverage and capacity for up to 50 devices. Experience stunning streaming, video conferencing and reliably connect smart home devices.
NETGEAR Armor protects your family’s WiFi by creating an automatic shield for all connected devices.
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile network | |
| SIM card slot | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Performance | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 3600 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 128-bit AES, WPA2, WPA3, WPA |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna | |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Features | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.6" (66 mm) |
| Weight | 13.4 oz (380 g) |
| Height | 7.24" (184 mm) |
| Depth | 4.8" (122 mm) |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |