We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-AMPOAMPO-2M5OM4 InfiniBand/fibre optic cable 78.7" (2 m) MPO MMF Aqua color
SKU
ADD-AMPOAMPO-2M5OM4
Login for pricing
In stock
2m MPO/APC to MPO/APC Aqua OM4 OFNR (Riser-Rated) 12-Strand Fiber Patch Cable
UNSPSC:
| SKU | ADD-AMPOAMPO-2M5OM4 |
|---|---|
| EAN | 0195285799609 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 2m MPO/APC to MPO/APC Aqua OM4 OFNR (Riser-Rated) 12-Strand Fiber Patch Cable. OM4 fiber optic cable is a high-performance multimode fiber optimized for high-speed data transmission, supporting up to 100G over distances of up to 150 meters. Ideal for data centers and large-scale network infrastructures, it delivers superior bandwidth and reliability for demanding business applications. OFNR riser fiber cable jackets are designed for vertical installations in building risers, providing fire-resistant protection to ensure safe data transmission between floors. These cables meet strict safety standards, making them ideal for businesses that need reliable, in-building network infrastructure without the risk of fire spreading through conduits. The Standard Boot option provides reliable and straightforward connections for fiber cables, making it an economical choice for various networking applications. Ideal for businesses that require dependable performance without the complexity, this option ensures consistent data transmission in everyday network setups. Our cables are TIA compliant, ensuring performance for all networking needs.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Optical fiber non-conductive riser (OFNR), Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | MPO |
| Connector 2 | MPO |
| Cable type | MMF |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Full duplex | No |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Polarity | B |
| Product colour | Aqua color |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector polish type | APC |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85447000. 8544.70.0000 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Telecommunicatios Industry Association (TIA) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 0.118" (3 mm) |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Package width | 2.76" (70 mm) |
| Package depth | 4.76" (121 mm) |
| Package height | 5" (127 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.76" (70 mm) |
| Package depth | 4.76" (121 mm) |
| Package height | 5" (127 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Optical fiber non-conductive riser (OFNR), Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | MPO |
| Connector 2 | MPO |
| Cable type | MMF |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Full duplex | No |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Telecommunicatios Industry Association (TIA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85447000. 8544.70.0000 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 26121609 |