We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkPad X12 Detachable Gen 2 Intel Core Ultra 5 134U Hybrid (2-in-1) 12.3" Touchscreen 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Black
SKU
21LK0035US
Login for pricing
In stock
Intel Core Ultra 5 134U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 4.4GHz, 12MB, 16GB LPDDR5x-6400, 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 12.3" FHD+ (1920x1280) IPS 400nits Anti-reflection / Anti-smudge 100% sRGB Lower Power Touch, Intel Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, Front 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter / Rear 8.0MP, Windows 11 Pro
UNSPSC:
Unlock the Power of Versatility
- Seamlessly shift between laptop & tablet modes
- Detachable folio keyboard with TrackPoint
- Uninterrupted productivity with long battery life
- Optimal performance with integrated AI engine
- Seamlessly shift between laptop & tablet modes
- Detachable folio keyboard with TrackPoint
- Uninterrupted productivity with long battery life
- Optimal performance with integrated AI engine
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Product colour | Black |
| Display | |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1280 pixels |
| Display diagonal | 12.3" |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 134U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor base power | 9 W |
| Maximum turbo power | 30 W |
| Efficient-core base frequency | 0.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 0.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 400 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | FP16, FP32, Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.2" (283.3 mm) |
| Depth | 8.01" (203.5 mm) |
| Height | 0.346" (8.8 mm) |
| Weight | 26.8 oz (760 g) |
| Packaging data | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| AC adapter included | Yes |