We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech M750 L mouse Office Ambidextrous Bluetooth Optical 2000 DPI
SKU
910-007508
| SKU | 910-007508 |
|---|---|
| EAN | 0097855202048 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | In Stock |
SCROLLS SMARTER. FITS BETTER.
Signature Plus M750
SMARTWHEEL SCROLLING
Make scrolling work for you with Logitech SmartWheel. Get line-by-line precision when you need to focus on the details, and scroll super fast when you just want to breeze through lengthy pages. Automatically switch modes with the flick of your finger.
A FIT FOR EVERY HAND
Pick the Signature Plus M750 that fits you best. The mouse comes in two different sizes: M750 for small-to-medium sized hands and M750 L for larger hands. Unsure which mouse is right for you? Check out our sizing guide below.
COMFORT, UPGRADED
You’ll enjoy working with your Signature Plus M750. Each mouse features a contoured shape, soft thumb area, and rubber side grips that keep your hand snug and in place. It’s more comfort—and more focus on what you need to get done.
Signature Plus M750
SMARTWHEEL SCROLLING
Make scrolling work for you with Logitech SmartWheel. Get line-by-line precision when you need to focus on the details, and scroll super fast when you just want to breeze through lengthy pages. Automatically switch modes with the flick of your finger.
A FIT FOR EVERY HAND
Pick the Signature Plus M750 that fits you best. The mouse comes in two different sizes: M750 for small-to-medium sized hands and M750 L for larger hands. Unsure which mouse is right for you? Check out our sizing guide below.
COMFORT, UPGRADED
You’ll enjoy working with your Signature Plus M750. Each mouse features a contoured shape, soft thumb area, and rubber side grips that keep your hand snug and in place. It’s more comfort—and more focus on what you need to get done.
| Mouse | |
|---|---|
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Input device | |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Design | |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Weight | 3.92 oz (111.2 g) |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Power | |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.92 oz (111.2 g) |
| Width | 2.58" (65.6 mm) |
| Depth | 1.63" (41.5 mm) |
| Height | 4.65" (118.2 mm) |
| Receiver weight | 0.0635 oz (1.8 g) |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.64 oz (160 g) |
| Package width | 2.07" (52.6 mm) |
| Package depth | 3.31" (84.2 mm) |
| Package height | 5.59" (142.1 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Product post-consumer recycled plastic | 65% |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 3.92 oz (111.2 g) |
| Connectivity technology | Wireless |