We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN UC232BF serial cable Black 47.2" (1.2 m) USB Type-A RJ-45
SKU
UC232BF
New Upgrade USB-A to RJ-45 (RS-232) Console Adapter
Equipped with the FTDI chipset, the UC232BF features reliable data transmission at a high speed and better device compatibility via plug-n-play connectivity.
Multi-System Support
The UC232BF is compatible with multiple operating systems, such as macOS, Linux, Windows 7/8/10, and legacy Windows Vista/2000/XP/98 versions as well.
Stable Performance, Fast Transmission
The UC232BF offers USB 2.0 connectivity and is equipped with a robust cable that ensures proven anti-EMI performance for reliable signal transmission at speeds of up to 921.6 Kbps baud rate.
Broadly Compatible with Serial Devices via RJ-45 Connectivity
The UC232BF allows your PC or laptop to control and communicate with various serial devices directly via RJ-45 cable, such as modem, network switch, router, barcode scanner, etc.
Equipped with the FTDI chipset, the UC232BF features reliable data transmission at a high speed and better device compatibility via plug-n-play connectivity.
Multi-System Support
The UC232BF is compatible with multiple operating systems, such as macOS, Linux, Windows 7/8/10, and legacy Windows Vista/2000/XP/98 versions as well.
Stable Performance, Fast Transmission
The UC232BF offers USB 2.0 connectivity and is equipped with a robust cable that ensures proven anti-EMI performance for reliable signal transmission at speeds of up to 921.6 Kbps baud rate.
Broadly Compatible with Serial Devices via RJ-45 Connectivity
The UC232BF allows your PC or laptop to control and communicate with various serial devices directly via RJ-45 cable, such as modem, network switch, router, barcode scanner, etc.
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 2.12 oz (60 g) |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Cable length | 47.2" (1.2 m) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Weight | 2.12 oz (60 g) |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Cable length | 47.2" (1.2 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Bandwidth | 921.6 Kbit/s |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.12 oz (60 g) |
| Width | 2.3" (58.4 mm) |
| Depth | 1.01" (25.6 mm) |
| Height | 0.878" (22.3 mm) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |