We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco AMD EPYC 9554P processor 3.1 GHz 256 MB L3
SKU
UCS-CPU-A9554P
Login for pricing
In stock
Socket SP5, 64 cores, 128 threads, 3.1 GHz base clock, 3.75 GHz boost clock, 256 MB L3 cache, 360 W TDP
UNSPSC:
| SKU | UCS-CPU-A9554P |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
AMD 9554P 3.1GHz 360W 64C/256MB Cache DDR5 4800MT/s
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD EPYC™ 9004 Series |
| Processor base frequency | 3.1 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Configurable TDP-down | 320 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 360 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 9554P |
| Processor threads | 128 |
| Processor boost frequency | 3.75 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 64 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Configurable TDP-up | 400 W |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 320 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 360 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 360 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 400 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 360 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 400 W |