We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Speak2 55 speakerphone Telephone USB Type-C Black
SKU
2755-209-01
Jabra Speak2 55 UC, Dark Grey
| Features | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP64 |
| Control type | Buttons |
| Noise reduction | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Device type | Telephone |
| Product colour | Black |
| Auto | No |
| Loudspeakers | |
| Driver unit | 1.97" (5 cm) |
| Microphone | |
| Number of microphones | 4 |
| Microphone frequency | 150 - 7000 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery, USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Talk time | 12 h |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.72" (120 mm) |
| Height | 1.3" (33 mm) |