We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks MCP4Y10-N002-AO InfiniBand/fibre optic cable 78.7" (2 m) OSFP DAC Gray
SKU
MCP4Y10-N002-AO
| SKU | MCP4Y10-N002-AO |
|---|---|
| EAN | 0821455292945 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This Mellanox® compatible OSFP to OSFP transceiver provides 800GBase-CU throughput up to over a copper connection using a wavelength of via an OSFP connector. Our transceiver is built to meet or exceed OEM specifications and is guaranteed to be 100% compatible with Mellanox®. It has been programmed, uniquely serialized, and tested for data-traffic and application to ensure that it will initialize and perform identically. All of our transceivers comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards to provide seamless network integration. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | OSFP |
| Connector 2 | OSFP |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Data transfer rate | 800 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 800 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Mellanox |
| Product colour | Gray |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable shape | Round |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | OSFP |
| Connector 2 | OSFP |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 800 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom, United States |