We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Smart QX Pro interactive whiteboard 65" 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black HDMI
SKU
QX265-V2-P
Login for pricing
In stock
65'', 3840 x 2160, 16:9, 490 cd/m², 60 Hz, 8 ms, 178°, LED, 42 kg
UNSPSC:
| SKU | QX265-V2-P |
|---|---|
| EAN | 0628012404250 |
| Manufacturer | SMART |
| Availability | In Stock |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Accuracy touch | 1 mm |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 50 |
| Touch system response time | 4 ms |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Display brightness | 490 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Touch object size (min) | 0.0787" (2 mm) |
| Surface material | Tempered glass |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pen & touch differentiation | Yes |
| Palm rejection | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Features | |
| Display diagonal | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Accuracy touch | 1 mm |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 50 |
| Touch system response time | 4 ms |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Display brightness | 490 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Touch object size (min) | 0.0787" (2 mm) |
| Surface material | Tempered glass |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pen & touch differentiation | Yes |
| Palm rejection | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating system installed | Android |
| Computer system | |
| Operating system installed | Android |
| Maximum internal memory | 576 GB |
| Built-in processor | Yes |
| User memory | 64 GB |
| Processor cores | 8 |
| RAM capacity | 8 GB |
| RAM type | DDR4 |
| Operating system version | 13.0 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 20 W |
| Projector | |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11ad, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ports & interfaces | |
| Interface | HDMI |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232 ports | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 Type-B Touch ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDCP version | 2.3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Interface module USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| OPS slot | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Power cable length | 196.9" (5 m) |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| USB cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Performance | |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 94 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Technical details | |
| Touchscreen | Yes |
| Accuracy touch | 1 mm |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, WEEE, RCM |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60" (1525 mm) |
| Depth | 4.29" (109 mm) |
| Height | 39.1" (992 mm) |
| Weight | 92.6 lbs (42 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 65.6" (1665 mm) |
| Package depth | 7.09" (180 mm) |
| Package height | 46.1" (1170 mm) |
| Package weight | 108 lbs (49 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Stylus included | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | Power, USB Type-A to USB micro Type-B, USB Type-C |
| Stylus included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| USB cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Manual | Yes |
| OPS specifications | 100 W |
| Open Pluggable Specification (OPS) included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, WEEE, RCM |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 576 GB |
| User memory | 64 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| RAM type | DDR4 |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |