We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 2070 10/25GbE iSCSI LFF Storage
SKU
S1H43A
| SKU | S1H43A |
|---|---|
| EAN | 0190017738994 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE MSA 2070 10/25GbE iSCSI LFF Storage. Storage drive size: 3.5". Chassis type: Rack (2U), Device class: Large Enterprise Business. Number of storage drives supported: 12, Supported storage drive types: HDD & SSD
| Storage | |
|---|---|
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Storage drive size | 3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Maximum supported storage capacity | 6780 TB |
| Storage drive type | Up to twelve LFF HDD and/or SSD per base array |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Yes |
| Technical details | |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Storage drive controller | 2x 10/25 GbE iSCSI 4-port Controller |
| Expansion description | 2U 24-drive SFF drive enclosure and/or 2U 12-drive LFF drive enclosure (add up to 9) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Design | |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Performance | |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage drive type | Up to twelve LFF HDD and/or SSD per base array |
| Power | |
| Power supply unit (PSU) capacity | 580 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
| Form factor | LFF |
| Compatible operating systems | Windows Server; VMware vSphere™; Red Hat Linux; SUSE™ SLES; See HPE SPOCK for more details. |
| Storage drive controller | 2x 10/25 GbE iSCSI 4-port Controller |
| Expansion description | 2U 24-drive SFF drive enclosure and/or 2U 12-drive LFF drive enclosure (add up to 9) |