We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 2070 16Gb Fibre Channel SFF 23TB Flash Bundle
SKU
S3L64A
Login for pricing
In stock
HPE MSA 2070 16Gb Fibre Channel SFF 23TB Flash Bundle, 23 TB, SSD, Serial Attached SCSI (SAS), 2.5", Rack (2U)
UNSPSC:
| SKU | S3L64A |
|---|---|
| EAN | 0190017738734 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE MSA 2070 16Gb Fibre Channel SFF 23TB Flash Bundle. Total installed storage capacity: 23 TB, Installed storage drive type: SSD, Storage drive interface: Serial Attached SCSI (SAS), Storage drive size: 2.5". Chassis type: Rack (2U), Device class: Large Enterprise Business. Number of storage drives supported: 24, Supported storage drive types: HDD & SSD, Supported storage drive interfaces: SAS, Storage drive sizes supported: 2.5,3.5"
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 23 TB |
| Installed storage drive type | SSD |
| Number of storage drives installed | 12 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 24 |
| Storage drive interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive capacity | 1.92 TB |
| Storage drive size | 2.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Maximum supported storage capacity | 2710 TB |
| Storage drive type | Twelve 1.92 TB Read Intensive SSDs included; Add up to twelve additional SFF HDD and/or SSD per base array |
| Supported storage drive interfaces | SAS |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Self-Encrypting Drive (SED) | No |
| Ports & interfaces | |
| Fibre Channel | Yes |
| Technical details | |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Storage drive controller | 2x 16 Gb Fibre Channel 4-port Controller |
| Expansion description | 2U 24-drive SFF drive enclosure and/or 2U 12-drive LFF drive enclosure (add up to 9) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Design | |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Performance | |
|---|---|
| Device class | Large Enterprise Business |
| Hard drive | |
| Storage drive type | Twelve 1.92 TB Read Intensive SSDs included; Add up to twelve additional SFF HDD and/or SSD per base array |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
| Form factor | SFF |
| Compatible operating systems | Windows Server; VMware vSphere™; Red Hat Linux; SUSE™ SLES; See HPE SPOCK for more details. |
| Storage drive controller | 2x 16 Gb Fibre Channel 4-port Controller |
| Expansion description | 2U 24-drive SFF drive enclosure and/or 2U 12-drive LFF drive enclosure (add up to 9) |