We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton SRCOOL5KWRM42U rack cabinet 42U Floor mounted rack Black
SKU
SRCOOL5KWRM42U
| SKU | SRCOOL5KWRM42U |
|---|---|
| EAN | 0037332285195 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
Eaton SmartRack self-cooling rack enclosure, 5.5kW RackMount cooling unit pre-assembled a the bottom of a 42U Deep highly customized rack, plus a separately packaged flexible hot air duct hose, and 12ft power cord
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 19" |
| Fan performance | 470 cfm |
| Rack capacity | 42U |
| Maximum weight capacity (rolling) | 2250.9 lbs (1021 kg) |
| Type | Floor mounted rack |
| Maximum weight capacity | 3000.5 lbs (1361 kg) |
| Cooling agent | R410A |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 60335 CAN/CSA-C22.2 60335 |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Input current | 18 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 18 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 23.6" (600 mm) |
| Depth | 47.2" (1200 mm) |
| Height | 82.7" (2100 mm) |
| Weight | 552.3 lbs (250.5 kg) |
| Size (imperial) | 19" |
| Maximum weight capacity | 3000.5 lbs (1361 kg) |
| Technical details | |
| Type | Floor mounted rack |
| Size (imperial) | 19" |
| Cooling agent | R410A |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL 60335 CAN/CSA-C22.2 60335 |