We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 910XL High Yield Magenta Original Ink Cartridge
SKU
3YL63AN
Login for pricing
In stock
HP 910XL High Yield Magenta Original Ink Cartridge, High (XL) Yield, Magenta, Pigment-based ink, 10.4 ml, 1 pc(s), 700 pages
UNSPSC:
| SKU | 3YL63AN |
|---|---|
| EAN | 0192545378147 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 910XL High Yield Magenta Original Ink Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: High (XL) Yield, Color ink page yield: 700 pages, Color ink volume: 10.4 ml, Printing colors: Magenta, Quantity per pack: 1 pc(s)
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 10.4 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 700 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Home, Home office |
| Compatibility | HP 910 ink cartridges work with: HP OfficeJet 8010e, 8020e, 8022 HP OfficeJet Pro 8020e, 8025, 8028, 8030e, 8035 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 356.55 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 45.79" |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 356.55 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 45.79" |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545378147. 198990536705 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (140) 192545378147; (RFD) 198990536705 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.52" (114.7 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Height | 3.94" (100 mm) |
| Depth | 1.77" (45 mm) |
| Package depth | 1.77" (45 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 4.52" (114.7 mm) |
| Package height | 3.94" (100 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 1.77" (45 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 4.52" (114.7 mm) |
| Package height | 3.94" (100 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 45.8" (1219.2 x 1016 x 1163 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545378147. 198990536705 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (140) 192545378147; (RFD) 198990536705 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 45.8" (1219.2 x 1016 x 1163 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 356.55 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 45.79" |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross width | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross length | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross height | 45.8" (116.3 cm) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 356.5 lbs (161.7 kg) |
| Master (outer) case width | 9.72" (247 mm) |
| Master (outer) case length | 9.69" (246 mm) |
| Master (outer) case height | 6.73" (171 mm) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.91 lbs (1.32 kg) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 45.8" (1219.2 x 1016 x 1163 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 356.55 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 45.79" |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.91 lbs |