We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 910 Magenta Original Ink Cartridge
SKU
3YL59AN
Login for pricing
In stock
HP 910 Magenta Original Ink Cartridge, Standard Yield, Magenta, Pigment-based ink, 2.93 ml, 1 pc(s), 315 pages
UNSPSC:
| SKU | 3YL59AN |
|---|---|
| EAN | 0192545378109 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 910 Magenta Original Ink Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: Standard Yield, Color ink page yield: 315 pages, Color ink volume: 2.93 ml, Printing colors: Magenta, Quantity per pack: 1 pc(s)
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 2.93 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 315 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 910 ink cartridges work with: HP OfficeJet 8010e, 8020e, 8022 HP OfficeJet Pro 8020e, 8025, 8028, 8030e, 8035 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 489.23 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 52.52" |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 489.23 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 52.52" |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545378109 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.5" (114.2 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Height | 3.94" (100 mm) |
| Depth | 0.945" (24 mm) |
| Package volume | 100 cm³ |
| Package depth | 0.945" (24 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 4.5" (114.2 mm) |
| Package height | 3.94" (100 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package volume | 100 cm³ |
| Package depth | 0.945" (24 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 4.5" (114.2 mm) |
| Package height | 3.94" (100 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 52.5" (1219.2 x 1016 x 1334 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545378109 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 52.5" (1219.2 x 1016 x 1334 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 489.23 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 52.52" |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross width | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross length | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross height | 52.5" (133.4 cm) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 489.2 lbs (221.9 kg) |
| Master (outer) case width | 9.72" (247 mm) |
| Master (outer) case length | 9.69" (246 mm) |
| Master (outer) case height | 4.25" (108 mm) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.34 lbs (1.06 kg) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 52.5" (1219.2 x 1016 x 1334 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 489.23 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 52.52" |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.34 lbs |