We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 962XL High Yield Black Original Ink Cartridge
SKU
3JA03AN
Login for pricing
In stock
HP 962XL High Yield Black Original Ink Cartridge, High (XL) Yield, Black, Pigment-based ink, 47.86 ml, 1 pc(s), 2000 pages
UNSPSC:
| SKU | 3JA03AN |
|---|---|
| EAN | 0192545377980 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 962XL High Yield Black Original Ink Cartridge. Cartridge capacity: High (XL) Yield, Black ink type: Pigment-based ink, Black ink volume: 47.86 ml, Printing colors: Black, Quantity per pack: 1 pc(s), Black ink page yield: 2000 pages
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 47.86 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 2000 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 962 ink cartridges work with: HP OfficeJet 9010e, 9012 HP OfficeJet Pro 9010, 9010e, 9015, 9015e, 9018, 9020, 9025, 9025e |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 687 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 45.8" |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 687 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 45.8" |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545377980. 198990536651 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (140) 192545377980; (RFD) 198990536651 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.69" (119 mm) |
| Weight | 3.53 oz (100 g) |
| Height | 4.96" (126 mm) |
| Depth | 1.42" (36 mm) |
| Package depth | 1.42" (36 mm) |
| Package weight | 4.23 oz (120 g) |
| Package width | 4.69" (119 mm) |
| Package height | 4.96" (126 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 1.42" (36 mm) |
| Package weight | 4.23 oz (120 g) |
| Package width | 4.69" (119 mm) |
| Package height | 4.96" (126 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2304 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 458" (1016 x 1219.2 x 11633.3 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545377980. 198990536651 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (140) 192545377980; (RFD) 198990536651 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 458" (1016 x 1219.2 x 11633.3 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 687 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 45.8" |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross width | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross length | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross height | 52.5" (133.3 cm) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 687.6 lbs (311.9 kg) |
| Master (outer) case width | 9.92" (252 mm) |
| Master (outer) case length | 9.84" (249.9 mm) |
| Master (outer) case height | 4.25" (108 mm) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6.75 lbs (3.06 kg) |
| Products per pallet | 2304 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 458" (1016 x 1219.2 x 11633.3 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 687 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 45.8" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 6.74 lbs |