We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 962XL High Yield Yellow Original Ink Cartridge
SKU
3JA02AN
Login for pricing
In stock
HP 962XL High Yield Yellow Original Ink Cartridge, High (XL) Yield, Yellow, Pigment-based ink, 1600 ml, 1 pc(s), 1600 pages
UNSPSC:
| SKU | 3JA02AN |
|---|---|
| EAN | 0192545377973 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 962XL High Yield Yellow Original Ink Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: High (XL) Yield, Color ink page yield: 1600 pages, Color ink volume: 1600 ml, Printing colors: Yellow, Quantity per pack: 1 pc(s)
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 1600 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 1600 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 962 ink cartridges work with: HP OfficeJet 9010e, 9012 HP OfficeJet Pro 9010, 9010e, 9015, 9015e, 9018, 9020, 9025, 9025e |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 761.6 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 52.5" |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 761.6 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 52.5" |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545377973. 198990536644 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (140) 192545377973; (RFD) 198990536644 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.49" (114 mm) |
| Weight | 2.12 oz (60 g) |
| Height | 4.96" (126 mm) |
| Depth | 0.984" (25 mm) |
| Package depth | 0.984" (25 mm) |
| Package weight | 2.47 oz (70 g) |
| Package width | 4.49" (114 mm) |
| Package height | 4.96" (126 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.984" (25 mm) |
| Package weight | 2.47 oz (70 g) |
| Package width | 4.49" (114 mm) |
| Package height | 4.96" (126 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 52.5" (1016 x 1219.2 x 1333.5 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545377973. 198990536644 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (140) 192545377973; (RFD) 198990536644 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 52.5" (1016 x 1219.2 x 1333.5 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 761.6 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 52.5" |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross width | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross length | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross height | 52.5" (133.3 cm) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 762.4 lbs (345.8 kg) |
| Master (outer) case width | 9.92" (252 mm) |
| Master (outer) case length | 9.84" (249.9 mm) |
| Master (outer) case height | 4.25" (108 mm) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.1 lbs (1.86 kg) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 52.5" (1016 x 1219.2 x 1333.5 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 761.6 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 52.5" |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 4.1 lbs |