We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 738 130-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge
SKU
498N6A
Login for pricing
In stock
HP 738 130-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge, HP DesignJet T850, T950 printers, Thermal inkjet, Magenta, Singapore, 7.95" (202 mm), 5.08" (129 mm)
UNSPSC:
| SKU | 498N6A |
|---|---|
| EAN | 0196068358877 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 738 130-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge. Compatibility: HP DesignJet T850, T950 printers, Print technology: Thermal inkjet, Printing colors: Magenta. Width: 7.95" (202 mm), Depth: 5.08" (129 mm), Height: 1.57" (40 mm). Package width: 7.95" (202 mm), Package depth: 5.08" (129 mm), Package height: 1.57" (40 mm). Number of cartons per pallet: 84 pc(s), Quantity per pallet: 1680 pc(s), Pallet weight: 999.6 lbs (453.4 kg). Pallet dimensions (W x D x H): 48 x 40 x 59.1" (1219 x 1016 x 1501 mm), Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): 47.99 x 40 x 59.1"
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Magenta |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T850, T950 printers |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.95" (202 mm) |
| Depth | 5.08" (129 mm) |
| Height | 1.57" (40 mm) |
| Weight | 7.23 oz (205 g) |
| Package width | 7.95" (202 mm) |
| Package depth | 5.08" (129 mm) |
| Package height | 1.57" (40 mm) |
| Package weight | 8.64 oz (245 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.95" (202 mm) |
| Package depth | 5.08" (129 mm) |
| Package height | 1.57" (40 mm) |
| Package weight | 8.64 oz (245 g) |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 7.23 oz (205 g) |
| Printing colours | Magenta |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 8.64 oz (245 g) |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 59.1" (1219 x 1016 x 1501 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.99 x 40 x 59.1" |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 999.6 lbs (453.4 kg) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 59.1" (1219 x 1016 x 1501 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.99 x 40 x 59.1" |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 999.6 lbs (453.4 kg) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 59.1" (1219 x 1016 x 1501 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.99 x 40 x 59.1" |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |