We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 2060 10GbE iSCSI SFF 46TB Flash Bundle
SKU
S2E42B
Login for pricing
In stock
HPE MSA 2060 10GbE iSCSI SFF 46TB Flash Bundle, 46 TB, SSD, 11 lbs (5 kg), Rack (2U)
UNSPSC:
| SKU | S2E42B |
|---|---|
| EAN | 0190017695624 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE MSA 2060 10GbE iSCSI SFF 46TB Flash Bundle. Total installed storage capacity: 46 TB, Installed storage drive type: SSD. Chassis type: Rack (2U). Number of storage drives supported: 24, Supported storage drive types: HDD & SSD, Supported storage drive interfaces: SAS. Width: 3.5" (89 mm), Depth: 17.5" (445 mm), Height: 20" (508 mm), Weight: 11 lbs (5 kg)
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 46 TB |
| Installed storage drive type | SSD |
| Number of storage drives installed | 12 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 24 |
| Storage drive capacity | 3.84 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Maximum supported storage capacity | 1797.12 TB |
| Storage drive type | Bundled with 12x 3.84 TB SAS RI SFF SSD drives; Add up to 12x additional SFF HDD and/or SSD drives per array model |
| Supported storage drive interfaces | SAS |
| Ports & interfaces | |
| Fibre Channel | Yes |
| Host ports | 8 |
| Technical details | |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Weight (imperial) | 11 lbs |
| Storage mirroring | No |
| SAN backup support | Yes |
| Insight manager support | No |
| Storage drive controller | 2 per array, 4-ports each (8-ports total) |
| Expansion description | 24 drive bay 2060 SFF drive enclosure and/or 12 drive bay 2060 LFF drive enclosure (add up to 9) |
| Clustering support | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Design | |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage drive type | Bundled with 12x 3.84 TB SAS RI SFF SSD drives; Add up to 12x additional SFF HDD and/or SSD drives per array model |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2022, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.5" (89 mm) |
| Depth | 17.5" (445 mm) |
| Weight | 11 lbs (5 kg) |
| Height | 20" (508 mm) |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows Server 2022 Windows Server 2019 Windows Server 2016 VMWare vSphere 6.7 Red Hat Linux 8 SuSE SLES 15 |
| Weight (imperial) | 11 lbs |
| Storage mirroring | No |
| SAN backup support | Yes |
| Insight manager support | No |
| Storage drive controller | 2 per array, 4-ports each (8-ports total) |
| Expansion description | 24 drive bay 2060 SFF drive enclosure and/or 12 drive bay 2060 LFF drive enclosure (add up to 9) |
| Clustering support | Yes |