We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother MFC-L8395CDW multifunction printer LED A4 2400 x 600 DPI 31 ppm Wi-Fi
SKU
MFCL8395CDW
Login for pricing
In stock
Brother MFC-L8395CDW, LED, Color printing, 2400 x 600 DPI, A4, Direct printing, White
UNSPSC:
| SKU | MFCL8395CDW |
|---|---|
| EAN | 0012502669470 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Brother MFC-L8395CDW. Print technology: LED, Printing: Color printing, Maximum resolution: 2400 x 600 DPI, Print speed (color, normal quality, A4/US Letter): 31 ppm. Copying: Color copying, Maximum copy resolution: 600 x 600 DPI. Scanning: Color scanning, Optical scanning resolution: 1200 x 1200 DPI. Faxing: Color faxing. Duplex functions: Copy, Print, Scan. Maximum ISO A-series paper size: A4. Wi-Fi. Direct printing. Product color: White
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Scanning | Color scanning |
| Faxing | Color faxing |
| Copying | Color copying |
| Print technology | LED |
| Printing | Color printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Business |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | PCL 5e, PCL 6, PCL 5c, BR-Script 3, PDF 1.7 |
| Performance | |
| Scanning | Color scanning |
| Faxing | Color faxing |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Copying | Color copying |
| Product colour | White |
| Print technology | LED |
| Printing | Color printing |
| Market positioning | Business |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Print quality | |
| Scanning | Color scanning |
| Faxing | Color faxing |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Copying | Color copying |
| Print technology | LED |
| Printing | Color printing |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 530 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 30 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 3.5" |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 31 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 12.5 s |
| Time to first page (black, normal) | 12.5 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 31 ppm |
| Print technology | LED |
| Printing | Color printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copying | Color copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Duplex copying | Yes |
| Scanning | |
| Scanning | Color scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan to | Cloud, E-mail, E-mail Server, FTP, Image, Network folder, OCR, USB |
| Duplex scanning | Yes |
| Fax | |
| Faxing | Color faxing |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 500 pages |
| Fax forwarding | Yes |
| Storage | |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor | |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Input & output capacity | |
|---|---|
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum input capacity | 530 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 30 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Paper tray media types | Plain paper, Thin paper, Thick paper, Recycled paper, Envelopes, Labels, Glossy paper |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Brother Mobile Connect |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 3.5" |
| Product colour | White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Business |
| Weight & dimensions | |
| Width | 16.1" (408.9 mm) |
| Depth | 18.2" (462.3 mm) |
| Height | 15.8" (401.3 mm) |
| Packaging data | |
| Included cartridge capacity (black) | 1 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 1 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC, Phone |
| Packaging content | |
| Included cartridge capacity (black) | 1 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 1 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC, Phone |
| User guide | Yes |
| Other features | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |