We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-enabled
SKU
82M86AA
Login for pricing
In stock
HP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-enabled, IP Phone, Black, Wired handset, IPS, 2.8", 320 x 240 pixels
UNSPSC:
| SKU | 82M86AA |
|---|---|
| EAN | 0197497341348 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
HP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-enabled. Product type: IP Phone, Product color: Black, Handset type: Wired handset. Display: IPS, Display diagonal: 2.8", Display resolution: 320 x 240 pixels. Voice codecs: G.711alaw, G.711ulaw, G.722, G.722.1, G.729ab, OPUS, iLBC. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Security algorithms: HTTPS. Sustainability certificates: ENERGY STAR, Compliance certificates: EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wired handset |
| Wall mountable | Yes |
| Handset | Yes |
| Product colour | Black |
| Security | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black |
| Phone features | |
| Caller ID | Yes |
| Display | |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Display diagonal | 2.8" |
| Display | IPS |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711alaw, G.711ulaw, G.722, G.722.1, G.729ab, OPUS, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | HTTPS |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Ports & interfaces | |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Certificates | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 8.78" (223 mm) |
| Package depth | 10" (255 mm) |
| Package height | 3.27" (83 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Handset | Yes |
| Stand included | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43191511 |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |