We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Sync 40 Microsoft Teams Certified Speakerphone
SKU
77P35AA
Login for pricing
In stock
HP Poly Sync 40 Microsoft Teams Certified Speakerphone, PC, Silver, 28.1" (0.715 m), IP64, Windows 10, Windows 11, MacOS
UNSPSC:
| SKU | 77P35AA |
|---|---|
| EAN | 0197029590473 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
HP Poly Sync 40 Microsoft Teams Certified Speakerphone. Device type: PC, Product color: Silver, Cable length: 28.1" (0.715 m). Microphone frequency: 100 - 7800 Hz. Connectivity technology: Wired, Bluetooth profiles: A2DP, AVRCP, HFP, HSP, USB connector type: USB Type-A, USB Type-C. Power source type: Battery, Talk time: 30 h, Battery recharge time: 5 h. Compliance certificates: RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE
| Features | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP64 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Cable length | 28.1" (0.715 m) |
| Device type | PC |
| Product colour | Silver |
| Auto | No |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Microphone | |
| Number of microphones | 3 |
| Microphone frequency | 100 - 7800 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Power | |
| Battery recharge time | 5 h |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Talk time | 30 h |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.5" (38 mm) |
| Weight | 21.5 oz (610 g) |
| Height | 10.7" (273 mm) |
| Depth | 4.02" (102 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.2" (183 mm) |
| Package height | 2.17" (55 mm) |
| Package depth | 13.8" (350 mm) |
| Package weight | 29.1 oz (825 g) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C, USB Type-A |
| Technical details | |
| Pallet gross weight | 884.9 lbs (401.4 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 78.5" (1016 x 1219 x 1994 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43191515 |
| Pallet gross weight | 884.9 lbs (401.4 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 78.5" (1016 x 1219 x 1994 mm) |