We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson WorkForce Pro WF-M5899 Inkjet A4 1200 x 2400 DPI Wi-Fi
SKU
C11CK76201
Login for pricing
In stock
Monochrome, A4, 25 ppm, 1200 x 2400 dpi, Print, Copy, Scan, Fax, USB, LAN, WLAN, AC 100 V – 240 V, 19kg
UNSPSC:
| SKU | C11CK76201 |
|---|---|
| EAN | 0010343980358 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
The robust monochrome MFP that’s engineered for reliability
Introducing the WorkForce® Pro WF-M5899—the monochrome MFP for busy workgroups that’s engineered for reliability. This workhorse features a recommended monthly print volume of 8,300 pages4; a 50-page duplex Auto Document Feeder; and auto 2-sided printing, copying, scanning and faxing, making it the ideal match for today’s business world. Replacement ink packs let you print up to 40,000 ISO pages without the need to intervene. Featuring a 1,830-sheet capacity with three optional paper cassettes, a print speed of 25 ISO ppm† black and virtually no warmup time, the WF-M5899 helps keep business moving without slowing you down. Powered by advanced PrecisionCore® Heat Free technology, the WF-M5899 also offers low power consumption.
Introducing the WorkForce® Pro WF-M5899—the monochrome MFP for busy workgroups that’s engineered for reliability. This workhorse features a recommended monthly print volume of 8,300 pages4; a 50-page duplex Auto Document Feeder; and auto 2-sided printing, copying, scanning and faxing, making it the ideal match for today’s business world. Replacement ink packs let you print up to 40,000 ISO pages without the need to intervene. Featuring a 1,830-sheet capacity with three optional paper cassettes, a print speed of 25 ISO ppm† black and virtually no warmup time, the WF-M5899 helps keep business moving without slowing you down. Powered by advanced PrecisionCore® Heat Free technology, the WF-M5899 also offers low power consumption.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Scanning | Color scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Management protocols | s SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, PING, SLP, WSD, LLTD |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Mono copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Mono printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Business |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Duplex copying | Yes |
| Number of print cartridges | 1 |
| Maximum duty cycle | 70000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Recommended duty cycle | 1 - 5000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Page description languages | ESC P, ESC/P-R, PCL 5, PCL 6, PostScript 3 |
| Performance | |
| Scanning | Color scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Number of print cartridges | 1 |
| Maximum duty cycle | 70000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Recommended duty cycle | 1 - 5000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Management protocols | s SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, PING, SLP, WSD, LLTD |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Mono copying |
| Product colour | Black, White |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Mono printing |
| Market positioning | Business |
| Internal memory | 3072 MB |
| Sound power level (standby) | 6.5 dB |
| Print quality | |
| Scanning | Color scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Maximum duty cycle | 70000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Copying | Mono copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Mono printing |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 1830 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 4.3" |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 25 ipm |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Time to first page (black, normal) | 4.8 s |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Mono printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| ID-card copy function | Yes |
| Time to first copy (black, normal) | 4.8 s |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Copying | Mono copying |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex copying | Yes |
| Scanning | |
| Scanning | Color scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scan to | E-mail, FTP, Network folder, USB |
| Image formats supported | BMP, JPEG, MTIFF, PNG, TIFF |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Scan technology | CIS |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Duplex scanning | Yes |
| Fax | |
| Faxing | Mono faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Fax memory | 550 pages |
| Storage | |
| Internal memory | 3072 MB |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 1830 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Print technology | |
|---|---|
| Number of print cartridges | 1 |
| Printing colours | Black |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Oficio |
| Envelopes sizes | C4, C5, C6, DL |
| Photo paper sizes (imperial) | 4x6,5x7,8x10 |
| Paper tray media types | Envelopes, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson Scan to Cloud, Epson iPrint, Mopria Print Service |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2, WPA3 |
| Management protocols | s SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, PING, SLP, WSD, LLTD |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Technical details | |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Recommended duty cycle | 1 - 5000 pages per month |
| Management protocols | s SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, PING, SLP, WSD, LLTD |
| Product colour | Black, White |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.19 kWh/week |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 4.3" |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Business |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (sleep) | 1.2 W |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.19 kWh/week |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 16.7" (424.1 mm) |
| Depth | 21.1" (535.9 mm) |
| Height | 14.1" (358.1 mm) |
| Weight | 41.9 lbs (19 kg) |
| Other features | |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.19 kWh/week |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |