We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco C9400-LC-12QC network switch module Gigabit Ethernet
SKU
C9400-LC-12QC
Login for pricing
In stock
Cisco Catalyst 9400 Series 12-Port 40G (QSFP+) or 4-Port 100G (QSFP28) and 4-Port 40G (QSFP+)
UNSPSC:
| SKU | C9400-LC-12QC |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Cisco Catalyst 9400 Series 100G/40G QSFP28 Line Card
The Cisco Catalyst 9400 Series 12-port 40 Gigabit Ethernet, or 4-port 100 Gigabit Ethernet plus 4-port 40 Gigabit Ethernet line card can be deployed for high-performance and high-density 100G or 40 Gigabit Ethernet aggregations in the campus and in small to medium-sized networks as a core switch. The Cisco Catalyst 9400 Series 12-port 40G Gigabit Ethernet line card supports standard Quad Small Form-Factor Pluggable 28 and Plus (QSFP28 and QSFP+) optics. The ports can be used full 40 Gigabit Ethernet or 100 and 40 Gigabit Ethernet to support phased migration from 40 Gigabit Ethernet to 100 Gigabit Ethernet.
The Cisco Catalyst 9400 Series 12-port 40 Gigabit Ethernet, or 4-port 100 Gigabit Ethernet plus 4-port 40 Gigabit Ethernet line card can be deployed for high-performance and high-density 100G or 40 Gigabit Ethernet aggregations in the campus and in small to medium-sized networks as a core switch. The Cisco Catalyst 9400 Series 12-port 40G Gigabit Ethernet line card supports standard Quad Small Form-Factor Pluggable 28 and Plus (QSFP28 and QSFP+) optics. The ports can be used full 40 Gigabit Ethernet or 100 and 40 Gigabit Ethernet to support phased migration from 40 Gigabit Ethernet to 100 Gigabit Ethernet.
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3z, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3an |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | QSFP, QSFP+ |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Installed SFP modules quantity | 12 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating altitude | -2362.2 - 118110.2" (-60 - 3000 m) |
| Technical details | |
| Fiber optic connector | QSFP, QSFP+ |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |