We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergotron 98-650-251 monitor mount accessory
SKU
98-650-251
| SKU | 98-650-251 |
|---|---|
| EAN | 0698833090130 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | In Stock |
Support efficient documentation by upgrading a CareFit™ Combo wall workstation to hold two LCD monitors. Mounting two screens up to 24 inches each creates a large viewing area for caregivers to simultaneously chart at the patient’s bedside and monitor vitals. They can also easily share information with patients or other providers.
Includes bow, 2 monitor brackets, cable cover, attachment hardware.
Includes bow, 2 monitor brackets, cable cover, attachment hardware.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Mount |
| Maximum screen size | 24" |
| Angle of rotation | 360° |
| Maximum weight capacity | 18.1 lbs (8.2 kg) |
| Product colour | White |
| Features | |
| Product type | Mount |
| Maximum screen size | 24" |
| Angle of rotation | 360° |
| Maximum weight capacity | 18.1 lbs (8.2 kg) |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 360° |
| Product colour | White |
| Package weight | 6.9 lbs (3.13 kg) |
| Package depth | 11" (280 mm) |
| Package width | 11.2" (285 mm) |
| Package height | 3.15" (80 mm) |
| Maximum weight capacity | 18.1 lbs (8.2 kg) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.81 lbs (2.18 kg) |
| Width | 30" (762 mm) |
| Package weight | 6.9 lbs (3.13 kg) |
| Package depth | 11" (280 mm) |
| Package width | 11.2" (285 mm) |
| Package height | 3.15" (80 mm) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.9 lbs (3.13 kg) |
| Package depth | 11" (280 mm) |
| Package width | 11.2" (285 mm) |
| Package height | 3.15" (80 mm) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |