We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL P6524QT Interactive flat panel 64.53" LCD 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen
SKU
DELL-P6524QT
Login for pricing
In stock
64.53" 4K UHD 3840 x 2160, IPS, 16:9, 350 cd/m² 1.07 Billon, 9 ms, 178°/178°, 1300:1
UNSPSC:
Bring the team together, whether they are in the room or remote, with this brilliant 65" 4K UHD large format monitor with 20-point touch, palm-rejection, USB-C connectivity and built-in dual 20W speakers.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Display number of colours | 1.07 billion colors |
| Panel type | IPS |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Colour gamut | 72% |
| Display diagonal | 64.53" |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 9 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.0146 x 0.0146" (0.372 x 0.372 mm) |
| Display diagonal (metric) | 64.5" (163.9 cm) |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 800, 1600 x 1200, 1920 x 1080 (HD 1080), 2048 x 1152, 2560 x 1440, 3840 x 2160 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 30 - 140 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Hardness | 7H |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB ports quantity | 8 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Speaker impedance | 8 Ω |
| Speaker frequency range | 120 - 20000 Hz |
| Design | |
| Product design | Interactive flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 1.76" (4.47 cm) |
| Bezel width (side) | 1.76" (4.47 cm) |
| Bezel width (bottom) | 1.76" (4.47 cm) |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Purpose | Corporate |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Heat dissipation | 344.63 BTU/h |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (max) | 370 W |
| Power consumption (typical) | 101 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 101 kWh |
| Computer system | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 59.8" (1517.9 mm) |
| Display depth | 3.1" (78.7 mm) |
| Display height | 35.2" (892.9 mm) |
| Display weight | 99.6 lbs (45.2 kg) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 121.9 lbs (55.3 kg) |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, USB, USB Type-C |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, USB, USB Type-C |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 196850.4" (0 - 5000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| Response time | 9 s |
| Cable management | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1805 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1805 |
| Total carbon emissions, standard deviation (kg of CO2e) | 493 |
| PAIA version | PAIA 1.3.2, 2022 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 738.25 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 768.93 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 265.34 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 32.49 |
| Features | |
| Heat dissipation (max) | 1262.49 BTU/h |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| Response time | 9 s |
| Cable management | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Wi-Fi | No |
| Viewable size, vertical | 31.6" (80.3 cm) |
| Viewable size, horizontal | 56.2" (142.8 cm) |
| Viewable size diagonal | 6.46" (16.4 cm) |
| Quick start guide | Yes |
| Power consumption (max) | 370 W |
| Operating altitude | 0 - 196850.4" (0 - 5000 m) |
| On/off switch | Yes |
| Non-operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| LED indicators | Yes |
| Display technology | LCD |
| Cable lock slot | Yes |
| Bezel width (top) | 1.76" (4.47 cm) |
| Bezel width (side) | 1.76" (4.47 cm) |
| Bezel width (bottom) | 1.76" (4.47 cm) |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Energy efficiency scale | A to G |