We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother WT-229CL printer drum Original 1 pc(s)
SKU
WT229CL
Login for pricing
In stock
The Brother WT-229CL Waste Toner Unit. Duty cycle of 50,000 pages.
UNSPSC:
| SKU | WT229CL |
|---|---|
| EAN | 0012502669999 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
This genuine Brother WT-229CL Waste Toner Unit is compatible with a huge range of our laser printers. Designed to ensure that your documents are delivered quickly, efficiently and totally spotless, the WT-229CL helps to make maintaining your printer problem-free.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 50000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Compatibility | MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.4" (365 mm) |
| Depth | 5.43" (138 mm) |
| Height | 10.2" (258 mm) |
| Weight | 23 oz (651 g) |
| Package weight | 2.49 lbs (1.13 kg) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.49 lbs (1.13 kg) |
| Technical details | |
| Page yield | 50000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 5.71" (14.5 cm) |
| Pallet gross weight | 240.7 lbs (109.2 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |