We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 902 Cyan Original Ink Cartridge
SKU
T6L86AN
Login for pricing
In stock
HP 902 Cyan Original Ink Cartridge, Standard Yield, Cyan, Pigment-based ink, 1 pc(s), 315 pages
UNSPSC:
| SKU | T6L86AN |
|---|---|
| EAN | 0889894982759 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 902 Cyan Original Ink Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: Standard Yield, Color ink page yield: 315 pages, Printing colors: Cyan, Quantity per pack: 1 pc(s)
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 315 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 902 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 6968, 6978 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 508.2 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 52.5" |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 508.2 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 52.5" |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894982759 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.52" (114.8 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Height | 3.94" (100.1 mm) |
| Depth | 0.941" (23.9 mm) |
| Package depth | 0.941" (23.9 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 4.52" (114.8 mm) |
| Package height | 3.94" (100.1 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.941" (23.9 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 4.52" (114.8 mm) |
| Package height | 3.94" (100.1 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 52.5" (1016 x 1219.2 x 1333.5 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 165 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894982759 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 52.5" (1016 x 1219.2 x 1333.5 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 508.2 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 52.5" |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 508.6 lbs (230.7 kg) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.67 lbs (1.21 kg) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 52.5" (1016 x 1219.2 x 1333.5 mm) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 508.2 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 52.5" |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 165 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.66 lbs |