We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Grandstream Networks GWN7001 wired router Gigabit Ethernet Black
SKU
GWN7001
Login for pricing
Out of stock
Grandstream Networks GWN7001, Ethernet WAN, Gigabit Ethernet, Black
UNSPSC:
| SKU | GWN7001 |
|---|---|
| EAN | 6947273704522 |
| Manufacturer | Grandstream Networks |
| Availability | Out of Stock |
Grandstream Networks GWN7001. Networking standards: IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE..., Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X). Security algorithms: WPA, WPA2, WPA2-PSK, WPA3. Flash memory: 256 MB, Internal memory: 256 MB, Certification: FCC, CE, RCM, IC, UKCA. Product color: Black. Power consumption (typical): 20 W, Power source type: AC, AC input voltage: 100 -240 V
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Static route | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Memory | |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Performance | |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| WAN connection | |
| SFP WAN | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Management features | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Security | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA2-PSK, WPA3 |
| Features | |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Certification | FCC, CE, RCM, IC, UKCA |
| Design | |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| AC input voltage | 100 -240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.12" (130 mm) |
| Depth | 8.27" (210 mm) |
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Weight | 16 oz (453 g) |
| Package width | 5.12" (130 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
| Package height | 1.38" (35 mm) |
| Package weight | 16 oz (453 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.12" (130 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
| Package height | 1.38" (35 mm) |
| Package weight | 16 oz (453 g) |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, RCM, IC, UKCA |