We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Pro Fit Ergo TB450 mouse Right-hand RF Wireless + Bluetooth
SKU
K72194WW
| SKU | K72194WW |
|---|---|
| EAN | 0085896721949 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Whether you’re working from home, the office or on-the-go, today’s users seek device solutions that prioritise both comfort and productivity, whilst keeping sustainability at the forefront.
The Pro Fit™ Ergo TB450 Trackball allows users to effortlessly transition from a mouse to a trackball and unlock the ergonomic advantages and space-saving benefits it offers. With its thoughtful design, the TB450 utilises a minimum of 50% post-consumer recycled content of the total plastic components*.
Bluetooth® Low Energy or 2.4GHz wireless connectivity offer maximum flexibility. The TB450 also features a long battery life, a patented ball ejection system that simplifies cleaning and precise optical tracking.
Elevate your work setup with the Pro Fit™ Ergo TB450 Trackball - where comfort, productivity and sustainability converge.
*Excludes PCB assembly and dry battery
The Pro Fit™ Ergo TB450 Trackball allows users to effortlessly transition from a mouse to a trackball and unlock the ergonomic advantages and space-saving benefits it offers. With its thoughtful design, the TB450 utilises a minimum of 50% post-consumer recycled content of the total plastic components*.
Bluetooth® Low Energy or 2.4GHz wireless connectivity offer maximum flexibility. The TB450 also features a long battery life, a patented ball ejection system that simplifies cleaning and precise optical tracking.
Elevate your work setup with the Pro Fit™ Ergo TB450 Trackball - where comfort, productivity and sustainability converge.
*Excludes PCB assembly and dry battery
| Mouse | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Trackball diameter | 1.34" (3.4 cm) |
| Input device | |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Form factor | Right-hand |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Form factor | Right-hand |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | EQ; SmartFit™ |
| Trackball | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | AA |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.7 oz (275 g) |
| Package width | 4.13" (105 mm) |
| Package depth | 7.87" (200 mm) |
| Package height | 2.36" (60 mm) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Other features | |
| Trackball | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Special features | EQ; SmartFit™ |
| Master (outer) case net weight | 27.3 oz (773 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 4.72" (120 mm) |
| Master (outer) case length | 10.4" (265 mm) |
| Master (outer) case height | 8.66" (220 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.43 lbs (1.1 kg) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 27.3 oz (773 g) |