We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Pro Fit Ergo TB550 mouse Right-hand RF Wireless + Bluetooth
SKU
K72196WW
| SKU | K72196WW |
|---|---|
| EAN | 0085896721963 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Whether you’re working from home, the office or on-the-go, today’s users seek device solutions that prioritise both comfort and productivity, whilst keeping sustainability at the forefront.
The Pro Fit™ Ergo TB550 Trackball allows users to effortlessly transition from a mouse to a trackball and unlock the ergonomic advantages and space-saving benefits it offers. With its thoughtful design, the TB550 utilises a minimum of 51% post-consumer recycled content of the total plastic components*.
Bluetooth® Low Energy or 2.4GHz wireless connectivity offer maximum flexibility. The TB550 also features a rechargeable battery, a 4D scroll wheel and a patented ball ejection system that simplifies cleaning.
Elevate your work setup with the Pro Fit™ Ergo TB550 Trackball - where comfort, productivity and sustainability converge.
*Excludes PCB assembly, rechargeable battery and charging cable
The Pro Fit™ Ergo TB550 Trackball allows users to effortlessly transition from a mouse to a trackball and unlock the ergonomic advantages and space-saving benefits it offers. With its thoughtful design, the TB550 utilises a minimum of 51% post-consumer recycled content of the total plastic components*.
Bluetooth® Low Energy or 2.4GHz wireless connectivity offer maximum flexibility. The TB550 also features a rechargeable battery, a 4D scroll wheel and a patented ball ejection system that simplifies cleaning.
Elevate your work setup with the Pro Fit™ Ergo TB550 Trackball - where comfort, productivity and sustainability converge.
*Excludes PCB assembly, rechargeable battery and charging cable
| Mouse | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Trackball diameter | 1.34" (3.4 cm) |
| Input device | |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Form factor | Right-hand |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Form factor | Right-hand |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | SmartFit™; EQ |
| Trackball | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.7 oz (275 g) |
| Package width | 2.24" (57 mm) |
| Package depth | 4.09" (104 mm) |
| Package height | 6.54" (166 mm) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Other features | |
| Trackball | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Special features | SmartFit™; EQ |
| Master (outer) case net weight | 34.3 oz (973 g) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 5.12" (130 mm) |
| Master (outer) case length | 10.4" (265 mm) |
| Master (outer) case height | 0.787" (20 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.87 lbs (1.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 34.3 oz (973 g) |