We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Secure Firewall 4245 hardware firewall 1U
SKU
FPR4245-NGFW-K9
| SKU | FPR4245-NGFW-K9 |
|---|---|
| EAN | 0889728317016 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco Secure Firewall 4200 is a standalone modular security services platform that includes the Secure Firewall 4215, 4225, and 4245.
The Secure Firewall 4200 supports Cisco Secure Firewall Threat Defense and Cisco Secure ASA software. See the Cisco Secure Firewall Threat Defense Compatibility Guide and the Cisco Secure Firewall ASA Compatibility guide, which provide Cisco software and hardware compatibility, including operating system and hosting environment requirements, for each supported version.
The Secure Firewall 4200 supports Cisco Secure Firewall Threat Defense and Cisco Secure ASA software. See the Cisco Secure Firewall Threat Defense Compatibility Guide and the Cisco Secure Firewall ASA Compatibility guide, which provide Cisco software and hardware compatibility, including operating system and hosting environment requirements, for each supported version.
| Performance | |
|---|---|
| Noise level | 78 dB |
| Internal memory | 1000000 MB |
| Ports & interfaces | |
| Installed SFP+ modules quantity | 8 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| Combo SFP ports quantity | 1 |
| QSFP28 ports quantity | 4 |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Power | |
| AC input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 13 A |
| Power consumption (typical) | 1380 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45.9 lbs (20.8 kg) |
| Width | 32" (812.8 mm) |
| Depth | 16.9" (429 mm) |
| Height | 1.73" (43.9 mm) |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Memory | |
| Internal memory | 1000000 MB |
| Sound emission | |
| Noise level | 78 dB |