We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington K50424WW laptop stand
SKU
K50424WW
| SKU | K50424WW |
|---|---|
| EAN | 0085896504245 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
The Universal Tabletop Laptop Riser lets you raise your laptop to a comfortable viewing height while also cutting desktop clutter. Constructed of durable steel and aluminium, this sturdy laptop riser supports any size laptop up to 16”, max. weight 8kg (17.6lbs). Stepless design means no tools are needed to adjust the height anywhere between 151 and 200mm, or tilt the angle from 0° to 45°. Open ventilation enhances air circulation and laptop cooling, while ample storage underneath lets you stow accessories. Anti-slip silicone pads prevent the laptop from being scratched and help keep the device in place.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | -7224.1 oz (-204801 g) |
| Package width | 9.65" (245 mm) |
| Package depth | 12.8" (325 mm) |
| Package height | 3.15" (80 mm) |
| Package weight | 7.05 lbs (3.2 kg) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 9.65" (245 mm) |
| Package depth | 12.8" (325 mm) |
| Package height | 3.15" (80 mm) |
| Package weight | 7.05 lbs (3.2 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 10.8" (275 mm) |
| Master (outer) case length | 12.6" (320 mm) |
| Master (outer) case height | 11.2" (285 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.2 lbs (6 kg) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 10.1 lbs (4.57 kg) |