We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products TW12 cable tie Hook & loop cable tie Velcro Black 12 pc(s)
SKU
TW12
| SKU | TW12 |
|---|---|
| EAN | 0656747068386 |
| Manufacturer | MIDDLE ATLANTIC PRODUCTS |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Safely secures cables to tie saddles, lacing strips, and tie points
| Features | |
|---|---|
| Type | Hook & loop cable tie |
| Maximum bundle diameter | 0.748" (1.9 cm) |
| Identification tag | No |
| Material | Velcro |
| Product colour | Black |
| Certification | Greenguard |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 1" (25.4 mm) |
| Package depth | 5" (127 mm) |
| Package weight | 0.705 oz (20 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 12 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |