We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CBS-BGR rack accessory Castor platform
SKU
CBS-BGR
2-part design fits all BGR series rack depths; adds 1-1/8" to overall height
| Features | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Maximum weight capacity | 1100 lbs (498.9 kg) |
| Compatibility | BGR |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 26.5" (673.1 mm) |
| Package height | 6.5" (165.1 mm) |
| Package depth | 10" (254 mm) |
| Package weight | 17.5 lbs (7.94 kg) |
| Useful width | 19.7" (50.1 cm) |
| Width | 22.6" (575 mm) |
| Height | 2.83" (72 mm) |
| Depth | 6.34" (161 mm) |
| Maximum weight capacity | 1100 lbs (498.9 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 26.5" (673.1 mm) |
| Package height | 6.5" (165.1 mm) |
| Package depth | 10" (254 mm) |
| Package weight | 17.5 lbs (7.94 kg) |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Compatibility | BGR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |