We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SECL-4 rack accessory Security cover panel
SKU
SECL-4
| SKU | SECL-4 |
|---|---|
| EAN | 0656747020919 |
| Manufacturer | MIDDLE ATLANTIC PRODUCTS |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Incorporating a steel frame and a keylocked 3/16” smoked-gray plexiglass door, our SECL Series locking security covers are offered in 2, 3, 4, and 8 rackspace sizes. Each unit’s depth of 1-1/2” easily clears controls on most equipment.
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Security cover panel |
| Rack capacity | 4U |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Polymethyl methacrylate (PMMA) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 21" (533.4 mm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Package depth | 14" (355.6 mm) |
| Package weight | 3.77 lbs (1.71 kg) |
| Width | 19" (482.6 mm) |
| Height | 7" (177.8 mm) |
| Depth | 1.96" (49.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 21" (533.4 mm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Package depth | 14" (355.6 mm) |
| Package weight | 3.77 lbs (1.71 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Security cover panel |
| Rack capacity | 4U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |