We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products PDC-915R-2 power distribution unit (PDU) 9 AC outlet(s) 1U Black
SKU
PDC-915R-2
Login for pricing
In stock
Rackmount Power, 2 Outlet Control, 9 Outlet, 15A, & 2-Stage Surge Protection
UNSPSC:
| SKU | PDC-915R-2 |
|---|---|
| EAN | 0656747125690 |
| Manufacturer | MIDDLE ATLANTIC PRODUCTS |
| Availability | In Stock |
Rear distribution outlets with one front convenience outlet
| Design | |
|---|---|
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 120 V |
| Maximum current | 15 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19" (483 mm) |
| Depth | 9.8" (249 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |