We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products VSA-2744 rack accessory Adjustable shelf
SKU
VSA-2744
The most versatile, heavy duty shelf available! Unlike standard adjustable shelves, the entire VSA shelf telescopes to reach rear rail, providing a range of useable depths from 27” to 44”. Providing the greatest useable depth in its class and featuring a 400 lb. weight capacity, the heavy-duty VSA is ideal for even the deepest components. Constructed of hemmed 16-gauge steel and finished in a durable black powder coat, the VSA is fully vented for superior cooling and features many tie points for enhanced cable management.
| Features | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 399.9 lbs (181.4 kg) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 18.7 lbs (8.5 kg) |
| Mounting depth (min) | 27" (68.6 cm) |
| Mounting depth (max) | 44" (111.8 cm) |
| Width | 19" (483 mm) |
| Height | 1.5" (38 mm) |
| Depth | 27.3" (693 mm) |
| Maximum weight capacity | 399.9 lbs (181.4 kg) |
| Packaging data | |
| Package weight | 18.7 lbs (8.5 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |